Atrakcje turystyczne

Zalew wiślany

Zalew Wiślany to rozległy akwen morskich wód wewnętrznych, oddzielony od Zatoki Gdańskiej wydmami Mierzei Wiślanej. Jego powierzchnia jest imponująca, bo Zalew zajmuje w granicach Polski 382 km2. To tyle, co dwa i pół jeziora Śniardwy. Duża powierzchnia akwenu i możliwość halsowania, wiejący tu często wiatr od morza oraz morskie oznakowanie torów wodnych sprawiają, że warunki żeglowania są porównywalne do morskich.

Rezerwat Kormoranów

Jest to największa kolonia lęgowa kormoranów w Polsce i jedna z największych w Europie. Ptaki te mają tu znakomite warunki bytowania: nie posiadają praktycznie żadnych naturalnych wrogów, a wody Zalewu Wiślanego oraz zatoki do niedawna obfite były w pożywienie.

Rezerwat Mewia Łacha

Rezerwat chroni miejsca lęgowe różnych gatunków rybitw i siedliska żerowania i odpoczynku ptaków siewkowych. Od roku 2007 jest to ponownie jedyne w Polsce miejsce gnieżdżenia się rybitw czubatych – ok. 570 par (2009). Gniazdują tu również rybitwy białoczelne, rybitwy rzeczne, sieweczki obrożne, ostrygojady, w przeszłości na łachach (piaszczystych wyspach) gniazdowały także kolonie mew srebrzystych i śmieszek, w rezerwacie notowano również lęgi rybitw popielatych oraz jedyny w Polsce przypadek lęgu sieweczki morskiej.

Sporty Wodne

Krynica Morska jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych. Dostępne są rejsy statkami, możliwość wypożyczenia kajaków, pontonów czy skuterów. W porcie znajduje się przyjazna przystań dla jachtów. Odbywają się tutaj też zawody w Kitesurfingu i Żeglarski Puchar Polski.

Szerokie piaszczyste plaże

Krynica Morska położona jest nad stosunkowo płytka Zatoką Gdańską, więc wody Bałtyku w tej okolicy są cieplejsze. Dodatkowo, położenie na piaszczystej mierzei powoduje, że plaża w Krynicy Morskiej jest bardzo szeroka z żółtym, drobnym piaskiem. Strzeżone latem kąpielisko ma szerokość aż 500 metrów – odcinek od wysokości ośrodka Neptun do zejścia z ulicy Marynarzy. Poza strzeżonym kąpieliskiem w Krynicy nie brakuje również plaż o dzikim charakterze. Należy pamiętać, że centrum Krynicy a jej wschodnią część – Piaski dzieli odległość ponad 10 kilometrów – i na całym tym odcinku ciągnie się piaszczysty brzeg. W okolicach Piasków (Nowa Karczma) jest również plaża naturystów.

Latarnia Morska w Krynicy Morskiej

Latarnia morska w Krynicy to jedyny taki obiekt na Mierzei Wiślanej. Pierwszą latarnię morską wybudowano tutaj pod koniec XIX stulecia. Jak wtedy wyglądała możemy niestety zobaczyć tylko na przedwojennych zdjęciach i pocztówkach, albowiem latarnia pod koniec II Wojny Światowej została zburzona.

Szlaki Kajakowe

Okolice Mierzei Wiślanej i Żuław obfitują w mnóstwo malowniczych szlaków kajakowych. Spokojne kanały i rzeki zachęcają do tej formy turystyki wodnej. Niesamowite widoki zapierają dech w piersiach, a bogata wodna infrastruktura umożliwia bardzo dalekie wycieczki.

Trasy rowerowe

Przejażdżki rowerem to doskonała opcja na aktywne spędzenie czasu podczas wypoczynku nad morzem. Krynica Morska jest rajem dla rowerzystów! Można już oficjalnie użytkować trasę rowerową na dwóch odcinkach: Przebrno – Krynica Morska i Krynica Morska – Piaski.

Pętla Żuławska - 300km szlaków wodnych

Pętla Żuławska to wyjątkowa wodna trasa turystyczna. Łączy ze sobą szlaki żuławskich rzek i wody Zalewu Wiślanego. Rejs po Pętli Żuławskiej to sielskie krajobrazy, bliskość przyrody i gwarancja udanego wypoczynku.

Krynickie molo i marina

W samym centrum miejscowości od strony Zalewu Wiślanego znajduje się Krynickie Molo. Skąd wypływają statki pasażerskie do Fromborka, Elbląga oraz na rejsy wycieczkowe po Zalewie Wiślanym. Molo to także doskonałe miejsce na wieczorne spacery. Tuż obok molo znajduje się odnowiony port jachtowy, a 600 metrów dalej port rybacki. Rozdziela je Mielizna Krynicka, która stanowi przeszkodę tylko dla jachtów balastowych.

Park linowy

Park linowy w Krynicy Morskiej to ciekawa atrakcja dla osób w każdym wieku. Park linowy to 5 tras, w tym trasa wysoka, która jest nie lada wyzwaniem – przeszkody na wysokości 15 m. Dodatkowo dla najmłodszych mini plac zabaw, można także skorzystać z zabawy w piłkach waterball i poskakać na eurobungee.

Windsurfing

Dla bardziej aktywnych polecamy niezapomniane chwile spędzone na desce windsurfingowej. Szkoła windsurfingu, która znajduje się w Krynicy Morskiej oferuje szkolenia indywidualne, ale również grupowe.

Historia i muzea

Okolica Krynicy Morskiej obfituje w wiele ciekawych miejsc związanych z historią zarówno regionu, Polski jak i wydarzeń historycznych mających wpływ na losy świata. W Sztutowie znajduje się muzeum obozu Stutthof, a w Kątach Rybackich można poznać historię Zalewu Wiślanego.

Wydma Wielbłądzi Garb

Wielbłądzi Garb – najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej – kolejna przyrodnicza atrakcja. Wielbłądzi Garb (nazywany czasem Wielbłądzi Grzbiet) wznosi się na prawie 50 metrów i jest położona około 2 km od centrum Krynicy Morskiej. Do grzbietu prowadzi ścieżka przyrodnicza, a na samym wzniesieniu powstała wieża widokowa wraz ze schodkami i balustradami, które ułatwiają bezpieczne poruszanie.

Muzeum bursztynu

Muzeum Bursztynu oraz Galeria „Bursztynowa Komnata” znajduje się w pobliskich Stegnach (23km od Krynicy). Można tu zobaczyć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz poznać historię zaginionej Bursztynowej Komnaty. Przy Muzeum znajduje sie sklep, gdzie można kupić przepiękne wyroby z bursztynu.

Bajkolandia

Bajkolandia w Krynicy Morskiej to park rozrywki, który cieszy zwłaszcza tych najmłodszych. Oferuje min:. ogród Sprawności Bajdocja, suchy basen, zjeżdżalnia duża, zamek Bimbohotel, zamek Pinokio, 6 stanowiskową batutę, 4 stanowiską bungee Pajączka, a także DOMEK DO GÓRY NOGAMI.

Wędkarstwo morskie

Łowisko to wody Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej. Wody zalewu od strony wschodniej mają połączenie z Bałtykiem, więc bogate są w takie gatunki ryb, jakie mamy w morzu, a więc dorsze, węgorze, śledzie, flądry, a ponadto leszcze, okonie płocie itp.

Rejsy turystyczne na foczą wyspę

Od 1.06 do 30.09. Ilość uczestników: 7-13 osób,

Start ze Świbna, wypłynięcie łodzią z Wisły na wody Morza Bałtyckiego, opowiadanie podczas rejsu o rezerwacie, dopłynięcie do wysp Mewia i Focza Łacha

Rejs do miasta Elbląg

Trasa obejmuje rejs Zalewem oraz wpłynięcie na rzekę Elbląg, która prowadzi do Elblaga. Po drodze mijamy most pontonowy w Nowakowie, zakłady produkcyjne Alstom oraz dwa mosty zwodzone w samym centrum Elbląga.

Dodatkową atrakcją może być zamówienie posiłku czy lokalnego piwa w barze Specjal Pub prosto z łódki BEZ WYSIADANIA, kelner opuszcza zamówienie w koszyku do łódki.

Rejs do Malborka

Bardzo ciekawa wycieczka całodzienna, podczas której pokonujemy 2 śluzy. W czasie rejsu można podziwiać dziewicze tereny, ostoje ptaków czy ostatecznie zamek w Malborku. Dodatkową atrakcją może być posiłek w restauracji usytuowanej przy samej rzece Nogat, naprzeciwko zamku w Malborku.